Blog Görüntüle

Atatürk, Türk Birliği hakkında ne diyor?

Mustafa Kemal Atatürk’ün,  en az bilinen ve Türkçü-Turancı kesimin bile tereddüde düştüğü düşüncelerinden birisi de Türk Birliği ve Turan hakkındaki düşünceleridir. Atatürk,  Turan’ı ilk başlarda gerçekleşemeyecek bir düş olarak görmüş,  Cumhuriyet kurulduktan sonra ülküsünü yükselmek olarak görüp,  gözünü o zamanlar Sovyet yönetiminde olan soydaşlarına çevirmiştir. Gazi Paşa’nın Türk Birliği hakkındaki görüşlerini anlamak ve anlatmak her Türk gencinin görevi olmalıdır.
Gazi Paşa söylüyor ki;
“Az zamanda çok büyük işler yaptık. Bu işlerin en büyüğü,  temeli Türk kahramanlığı ve yüksek Türk kültürü olan,  Türkiye Cumhuriyetidir.
Büyük ve hayalî şeyleri yapmadan yapmış gibi görünmek yüzünden bütün dünyanın düşmanlığını,  garazını,  kinini,  bu memleketin ve milletin üzerine çektik. Biz panislâmizm yapmadık. Belki,  “yapmıyoruz,  yapacağız” dedik. Düşmanlar da “yaptırmamak için biran evvel öldürelim” dediler. Panturanizm yapmadık,  “yaparız,  yapıyoruz” dedik,  “yapacağız” dedik ve yine “öldürelim” dediler. Bütün dâva bundan ibarettir.
Bugün Sovyetler Birliği dostumuzdur,  komşumuzdur,  müttefikimizdir. Bu dostluğa ihtiyacımız vardır. Fakat yarın ne olacağını bugünden kimse kestiremez. Tıpkı Osmanlı gibi,  tıpkı Avusturya-Macaristan gibi parçalanabilir,  ufalanabilir. Bugün elinde sımsıkı tuttuğu milletler elinden avuçlarından kaçabilirler. Dünya yeni bir dengeye ulaşabilir. İşte o zaman Türkiye ne yapacağını bilmelidir…
Bizim bu dostumuzun idaresinde dili bir,  inancı bir,  özü bir kardeşlerimiz vardır. Onlara sahip çıkmaya hazır olmalıyız. Hazır olmak yalnız o günü susup beklemek değildir. Hazırlanmak lazımdır. Milletler buna nasıl hazırlanır? Manevi köprüleri sağlam tutarak. Dil bir köprüdür. İnanç bir köprüdür. Tarih bir köprüdür. Köklerimize inmeli ve olayların böldüğü tarihimizin içinde bütünleşmeliyiz. Onların bize yaklaşmasını bekleyemeyiz. Bizim onlara yaklaşmamız gerekli…
Türk Milleti Asya’nın garbında ve Avrupa’nın şarkında olmak üzere kara ve deniz sınırlarıyla ayırt edilmiş,  dünyaca tanınmış büyük bir yurtta yaşar… Onun adına Türkeli derler… Türk yurdu daha çok büyüktür… Yakın ve uzak zamanlar düşünülürse,  Türk’e yurtluk etmemiş kıta yoktur… Bütün dünyada,  Asya,  Avrupa,  Afrika Türk atalarına yurt olmuştur… Bu hakikatler eski ve hususiyle yeni tarih vesikalarıyla malûmdur.
Ben her şeyden önce bir Türk milliyetçisiyim. Böyle doğdum. Böyle öleceğim. Türk birliğinin,  bir gün hakikat olacağına inancım vardır. Ben görmesem bile,  gözlerimi dünyaya onun rüyaları içinde kapayacağım. Türk birliğine inanıyorum,  onu görüyorum. Yarının tarihi,  yeni fasıllarını Türk birliğiyle açacaktır. Dünya sükûnunu bu fasıllar içinde bulacaktır. Türk’ün varlığı bu köhne âleme yeni ufuklar açacak,  güneş ne demek,  ufuk ne demek,  o zaman görülecek.
Yüksek Türk! Senin için yüksekliğin hududu yoktur. İşte parola budur”

Ulukurt 08.02.2017 0 557
Yorumlar
Sırala: 
Sayfa başı:
 
  • Henüz Bir Yorum Yok
Gönderi Bilgisi
Ulukurt
Türk; Öğün! Çalış! Güven!
08.02.2017 (377 gün önce)
Oylama
0 oylar
Eylemler
Paylaş
Kategoriler
Akımlar / Düşünceler (3 gönderiler)
Atatürk (4 gönderiler)
Bilim (1 gönderiler)
Felsefe / Mitoloji (1 gönderiler)
Kültür / Sanat (1 gönderiler)
Onuyul (1 gönderiler)
Sağlık / Kişisel Bakım (1 gönderiler)
Tarih / Tarihsel Olaylar (3 gönderiler)
Türk Dünyası (1 gönderiler)
Yazarlar / Köşe Yazarları (1 gönderiler)